İzzet Baysal Gençlik Orkestrası

İzzet Baysal Gençlik Orkestrası

Gençler Oda Orkestrası kasım 2004 tarihinde müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin kendi istekleri doğrultusunda kuruldu. Orkestranın kuruluş amacı sadece müzik yapmak değil; konserler yolu ile müzik eğitimi de vermektir. Özellikle ilköğretim okullarına yönelik “konu anlatımlı konserlerde” enstrumanların tarihsel gelişimleri, fiziksel özellikleri, yapıları, bestecilerin hayatları, eserlerin dönem özellikleri v.b konularda programlar amaçlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bolu AGSL öğrencileri ile birlikte verilen ortak konserlerle lise ve lisans öğrencilerinin aynı sahnede beraber performans sergileyerek birlikte iş yapabilme ve bilgi alışverişinde bulunabilmelerine olanak sağlanmış, sanatsal düzeylerini daha yukarılara taşımaları hedeflenmiştir. Konserlerimizde orkestra elemanlarının performanslarını göstermeleri için, solo çalışmalar içerisinde olmaları ve beraber müzik yapma ve paylaşma ihtiyaçlarını karşılamaları amaçlanmıştır. Ayrıca yapılan çalışmalarla, oda orkestrası literatürünün en seçkin yerli ve yabancı eserlerinin etkin biçimde seslendirilerek çoksesli müziğin tanıtıp sevdirilmesine ve yaygınlaştırılmasına, oda müziği gurupları için eser üreten besteci ve eğitimcilerin özendirilmesine, eserlerinin seslendirilmesine ve tanıtılmasına olanak sağlamak hedeflenmektedir.

14 yıl içerisinde, çevre il ve ilçelerde konserler veren orkestra, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, İstanbul Maltepe Üniversitesi turneleri, 2015 yılı Kütahya ve ayrıca Adana Çukurova Üniversitesi ve Hatay Mustafa Kemal üniversitelerinin bahar şenliklerindeki davetleri üzerine gerçekleştirdiği turnelerle başarılı konserler vermiştir. İBGO 2009 yılında Sakarya Üniversitesinde gerçekleştirilen “1. Batı Karadeniz Üniversiteleri Kültür ve Sanat Şenliği” ve yine 2009 ve 2012 yıllarında Bolu’ da ve 23 etkinlileri çerçevesinde Mersin TED kolejinin daveti üzerine ilk kez gerçekleştirilen bir etkinlikle “TONTON” adlı oyun-opera’sında opera orkestrası olarak aktif görev almıştır. Ayrıca 2010 yılı içerisinde Kocaeli Üniversitesinin daveti üzerine 2. Hereke Gitar Festivalinin ve VII.Ulusal Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrenci Kongresinin açılış konserlerini, 2011 yılı içinde davet üzerine İstanbul Arnavutköy ‘de ve Safranbolu Turizm ve Sanat etkinlikleri kapsamında Safranbolu tarihi Cinci Handa 2 konser  gerçekleştirmiştir.

Geçmiş yıllarda orkestramıza Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi GSE bölümleri ve Mersin ve Zonguldak Üniversitesi Devlet Konservatuvarları misafir sanatçı düzeyinde katkı sağlarken; geçen 10 yıl içerisinde lisanstan lisansüstüne, I. Sınıftan IV. Sınıfa kadar geniş bir skalada yaklaşık 52 öğrencimiz orkestramızla başarılı konserlerde görev almışlar ve mezun olmuşlardır. Bu yıl, yeni orkestra elemanlarımızla ve repertuarımızla orkestra daha da gelişecektir.

Orkestramız mevcut durumda 7 I. keman, 6 II.keman, 4 viyola, 5 viyolonsel, 1 kontrabas olmak üzere 23 yaylı çalgı ve çeşitli üflemeli çalgılardan oluşmaktadır. Orkestra elemanlarının sayısal değeri ve enstruman çeşitliliği, konser programında yer alan eserlerin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca  bu yıl yapılan bir değişiklikle orkestramız, 2009 yılından itibaren üniversitemiz kurucusu, müzik ve sanatsever değerli insan sayın İZZET BAYSAL’ın adını alarak “İZZET BAYSAL GENÇLİK ORKESTRASI” olarak değiştirmiştir.

İBGO 2015 yılı turne program çerçevesinde davet üzerine 25 Nisan 2015 Cumartesi Tekirdağ’da bir konser vermiş. Orkestra 5 Mayıs 2016’da İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi salonda verdiği konser ile sezonu tamamlamıştır. 2 Aralık 2016’da Karabük Üniversitesinde bir konser gerçekleştirmiştir

ŞEF: Prof. Dr. Ahmet Serkan ECE

1973 yılında Adana’da doğdu. İlk, orta, lise öğrenimini Adana ‘da tamamladı. 1995 yılında bölüm orkestra ve korolarında görev aldığı İnönü üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünü derece ile bitirdi. Milli Eğitim Bakanlığının çeşitli okullarda iki yıl görev yaptıktan sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesinin açmış olduğu master sınavını kazandı ve 1998 yılında “Ortaçağdan Barok Döneme Kadar Viyoladaki Yapısal Değişimin İncelenmesi” konu başlıklı tezi ile yüksek lisans eğitimini tamamladı.1998 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümünde başladığı doktora eğitimini Prof.Ali SEVGİ ve Prof.Koral ÇALGAN danışmanlığında hazırladığı “Çağdaş Türk Bestecilerinin Viyola Eserleri ve Bu Eserlerin Mesleki Müzik Eğitimi Veren Kurumlardaki Viyola Eğitimcileri Tarafından Kullanılmalarına yönelik Bir Değerlendirme” konu başlıklı tezi ile tamamladı.2000/2002 yılları arasında Türkiye Polifonik Korolar Derneği Dernek Korosunda koro elemanı olarak, 1998/2002 yılları arasında Gazi Akademik Orkestrası, 2003/2005 yılları arasında İzzet Baysal Oda Orkestrası, Abant Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ve Abant Ensemble da orkestra üyesi; 2005 yılında kurduğu “İzzet Baysal Gençlik Orkestrası” ile orkestra şefi olarak yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli konser etkinlikleri ve festivallerde görev aldı. Sanatsal çalışmalarının yanı sıra, lisansüstü düzeyde de dersler vermekte olan Ahmet Serkan ECE, Çağdaş Türk Bestecileri, Müzik Özel Yetenek Sınavları, Viyola eğitimi üzerine bildiri, makale, araştırmaları bulunmakla, ayrıca müziğin farklı disiplinlerle olan ilişkisi üzerine çalışmaktadır


Bestecinin Adı

 

Full name of the composer

Bestecinin

yaşam yılı

Composer’s dates

Eserin orjinal adı

Title of piece in original language

Eser uzunluğu

Duration of the piece

Sting,Eric Clapton, Michael Kamen


It's Probably Me

4.54

Bon Jovi, Max Martin Richie Sambora


It's My Life

4.00

John Kander, Fred Ebb


NEW YORK,NEW YORK

4.18

Albert Hammond, John Bettis


One Moment in Time

4.51

Anthony Newley, Leslie Bricusse


Feeling Good

4.02KADIN (ladies)

ERKEK (gentlemen)

TOPLAM (total)

Şef (conductor)


1

1

Sanatçı/Solist (artist/singer)

1


1

Orkestra / koro üyeleri (Group members)

12

18

30

Misafir (guest)
Yardımcı Personel (additional persons)


2

2

TOPLAM

13

21

34

İzzet Baysal Gençlik Orkestrası
İzzet Baysal Gençlik Orkestrası
İzzet Baysal Gençlik Orkestrası
İzzet Baysal Gençlik Orkestrası