Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Çoksesli Korosu || KOROMAKÜ

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Çoksesli Korosu || KOROMAKÜ


Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Çoksesli Korosu, kuruluş yıllarından bu güne kadar, öğretim programında yer alan Koro, Koro ve Yönetimi derslerinin ve istekli öğrencilerimizin ders dışı çalışmalarının ürünü olarak, çok sayıda konser vermiştir. KOROMAKÜ çok sayıda ulusal ve uluslararası festival ve yarışmalara katılmıştır.  Bunlar arasında; Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi Çoksesli Korosu adıyla Prof. Bülent Birol’ un yönetiminde katılmış olduğu Ankara Polifonik Korolar Şenlik konserleri, il içi, il dışı ve kurum içi konserleri yanında, H. Seval Köse yönetiminde 2001 yılında Çek Cumhuriyeti’ nde katılmış olduğu Uluslararası Festa Musicale Koro Festival ve Yarışmasında T.C. Kültür Bakanlığı’ nın desteğiyle üniversitesini temsil ederek Gençlik Koroları kategorisinde II.lik ödülü olan Gümüş Madalyayı kazandığı yarışma başarısı sayılabilir.
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin kurulmasıyla KOROMAKÜ adıyla çalışmalarını sürdüren koro; Kurum içi konserlerin yanında il dışı konser ve festivallerde de yer almakta, klasik koro repertuvarı yanında çağdaş koro yapıtlarını da ilgiyle çalışmaktadır.  Son dönem performansları arasında; Boğaziçi Üniversitesi’ nce düzenlenen KOROFEST 2010, 2013 SANSEV I. İstanbul Çoksesli Korolar Festivali, MOZART Akademi İzmir Polifonik Korolar Festivali, Pamukkale Üniversitesi Korolar Festivali, KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Korolar Festivali, Çanakkale Korolar Festivali sayılabilir. Bunların yanında, KOROMAKÜ öncülüğünde, Sevda Cenap And Müzik Vakfı Çocuk Korosu ve TED Antalya Koleji Çocuk Korosu’nun birlikte gerçekleştirdikleri 3KENT 3KORO: kış güneşi konserleri projesi ile Antalya AKM ve Ankara TRT Radyo konserleri de içinde yer aldıkları bir başka etkinliktir. KOROMAKÜ 2014 yılında Sing’n joy Vienna – 29. Uluslararası Franz SCHUBERT Koro Yarışmasına başvurmuş ve kabul almıştır. KOROMAKÜ, katıldığı festivallerde Değerlendirme Kurulu tarafından ENTONASYON, HOMOJENLİK ve KORO TINISI ödülleri ile takdir edilmiştir.


KORO ŞEFİ : Prof. Dr. H. Seval KÖSE
H. Seval KÖSE, Sivas doğumludur. 1979’ da İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’ nün Ses Eğitimi Anadalı’ ndan Saadet İkesus Altan’ ın öğrencisi olarak mezun oldu.
Öğretmenliğe 1980 yılında Burdur Kız Meslek Lisesi’ nde başladı. Bu kuruma bağlı anaokulunda da müzik öğretmenliği yapması, çocuk seslerine ve çocuk müziğine yönelmesinde etkili oldu. Koro yöneticiliğine ve beste çalışmalarına da bu yıllarda başladı.
1990 yılında, Akdeniz Üniversitesi Burdur Eğitim Yüksekokulu öğretim görevlisi oldu. Lisans eğitimini 1991 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi’ nde tamamladı. 1992’ de Süleyman Demirel Üniversitesi Müzik Bölümü’ nün açılmasıyla Burdur Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü öğretim görevliliğine başladı.
Yüksek lisans derecesini 1996 yılında, Prof. Ali Sevgi yönetimindeki “Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümüne MÖZYES Öncesi ve MÖZYES Girişli Öğrencilerin Akademik Başarılarının Karşılaştırılması” adlı teziyle, Gazi Üniversitesi’ nde aldı. Prof. Suna Çevik ve Prof. Dr. Erol Belgin yönetiminde, “Müzik Öğretmenliği ABD I. Sınıf Öğrencilerinin Ses Özelliklerine Ait Sorunların Öğrenci Kaynakları Düzleminde İncelenmesi” adlı teziyle 2001 yılında doktora derecesini aldı. Lisans tamamlama öğrenimi sırasında Prof. Suna Çevik ile sürdürdüğü şan çalışmalarını, daha sonra Prof. Gülşen Şimşek ve Doç. Keriman Davran ile geliştirdi ve Prof. Çevik ile koro şefliği çalıştı.  2002 yılında, SDÜ Burdur Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı öğretim üyeliğine atandı.
1998 yılında Burdur Belediyesi Çocuk Korosu’ nun kurucu şefi olarak çalışmalarını 2002 yılına dek sürdürdü; çeşitli ulusal ve uluslararası şenliklerde konserler verdi, kuruluşunda ve şefleri arasında yer aldığı “ Umut 2000 Çocuk Korosu” ile çeşitli ulusal konserlere katıldı.
Koro öğretmenliğini yürüttüğü SDÜ Burdur Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi ABD Çoksesli Korosu ile bir çok konser verdi. Yönettiği bu koro, 2001 yılında kabul edildiği 29. Festa Musicale Olomouc Uluslararası Korolar Yarışmasında (Çek Cumhuriyeti) ikincilik ödülü olarak gümüş madalya aldı. Burdur Belediyesi Çocuk Korosu ile,  Türkiye Polifonik Korolar Şenlikleri’ nde başarılı konserler verdi, özendirme ödülü ve başarı ödülleri aldı. 30. Festa Musicale Olomouc uluslarararı Korolar yarışmasına Burdur Belediyesi Çocuk Korosu ve Mersin Devlet Opera - Balesi Çocuk Korosu ve şefleri Reyhan Bezdüz ile birlikte kabul edildi. Birleşik koro, yarışmada kategorisinde birincilik ödülü olan altın madalyayı kazandı.
2007 yılında Doçentlik, 2013 yılında da Profesörlük derecelerini aldı. Yüksek lisans öğrenimi sırasında hocası olan Prof. Veli Muhatov’ un da desteğiyle yöneldiği beste çalışmaları  2007 yılında “Şiir’den Şarkıya Çocuk ve Gençlik Koroları İçin Piyano Eşlikli Şarkılar” başlığıyla yayınlandı.
2014 yılında;  Sing'n'joy Vienna 2014 - 29th International Franz Schubert Choir Competition - June 5-9,2014 Uluslararası Koro Yarışması'na şefliğini yaptığı KOROMAKÜ DVD kaydı ile kabul edildi.
2015 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen Korolar Festivali'ne ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti DAÜ ev sahipliğinde gerçekleşen Uluslararası Korolar Festivali'ne katıldı.
2015-2016 akademik döneminde MAKÜ ÇOCUK KOROSU'nu kurdu ve güz ve bahar yarıyılları süresince aktif olarak eğitimlerini yürüttü. Kurucu şefi olarak Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bünyesinde 24 Kasım 2016'da Öğretmenler Günü Konseri ve 22 Nisan 2016'da Dönem Sonu Konseri verdi. MAKÜ ÇOCUK KOROSU ile 2. İZMİR POLİFONİK KOROLAR FESTİVALİ'ne katıldı.
23 – 26 Haziran 2016 tarihleri arasında Bulgaristan - Albena'da yapılan "XIII. International Choral Festival - Maestro Zachari Mednikarov' da, şefliğini yaptığı KOROMAKÜ ile  puanlamalı kısımda en yüksek puanla 1. lik ödülünü kazandı.
Halen, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanlığı ve Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini yürütmekte, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeylerinde  Ses Eğitimi, Çalgı Eğitimi (Şan), Koro ve Koro Eğitimi – Yönetimi dersleri vermektedir.


 

KADIN (ladies)

ERKEK (gentlemen)

TOPLAM (total)

Şef (conductor)

1

 

1

Sanatçı/Solist (artist/singer)(PİYANO EŞLİK)

 

1

1

Orkestra / koro üyeleri (Group members)

15

12

27

Misafir (guest)

-

1

-

Yardımcı Personel (additional persons)

-

2

-

TOPLAM

16

16

32
Bestecinin Adı

Full name of the composer

Bestecinin yaşam yılı

Composer’s dates

Eserin orjinal adı

Title of piece in original language

Eser uzunluğu

Duration of the piece

AHMED ADNAN SAYGUN

1907 - 1991

KORAL 4

 

CHARLES GOUNOD

1818 - 1893

MESSE BREVE NO: 7

 

ANONİM

-----------------

DAE MON IRREPIT CALLIDUS

 

DIRAIT- ON

1943 -

MORTEN LAURIDSEN

 

ADNAN ATALAY

1952 -

NİHAVEND SEMAİ

 

(ANONİM) DÜZENLEME: DENİZ YILDIZ

1985 -

YAYLA YOLLARI

 


Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  Çoksesli Korosu  ||  KOROMAKÜ
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  Çoksesli Korosu  ||  KOROMAKÜ
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  Çoksesli Korosu  ||  KOROMAKÜ